Fİlm Önerİlerİ
İnsan Hakları İle İlgili Mutlaka İzlemeniz Gereken 9 Film
1.Esaretin Bedeli
Film New York eyaletinde özgür bir siyahi olarak
doğan ve 1841 yılında Washington DC’de kaçırılıp köle olarak satılan Solomon Northup’un 12 yıl boyunca köle olarak geçirdiği yaşamı anlatmaktadır
2.Bülbülü Öldürmek
Film, beyaz bir kadına tecavüz etmekle suçlanan
  siyahi bir adamı savunan Atticus adlı bir avukatın yaşadıklarını altı yaşlarındaki kızı Scout’un gözünden anlatır.
3.Gandhi
Hindistan’da geçen film, bağımsızlık mücadelesi için İngiliz yönetimine karşı “Pasif Direniş”i örgütleyen Mahatma Gandhi’nin hayatından bir kesit anlatıyor.
4.Invictus
Nelson Mandela’nın ülkesinde birliği ve beraberliği sağlamak için Güney Afrika futbol takımı kaptanıyla yaptığı işbirliğinin hikayesi anlatılıyor.
5.American History X
Babası siyahi bir uyuşturucu satıcısı tarafından öldürüldükten sonra neonazist fikirlerden etkilenen Derek, bir süre sonra Venice Beach’teki Neonazi çetesinin liderinin sağ kolu olmuştur.
6.Başkalarının Hizmetkarı
Sekiz başkana hizmet eden Beyaz Saray kahyasının hayatını aktaran bu filmin arka fonunda Amerikan tarihinde eşi benzeri görülmemiş değişimlerinin yaşandığı bir dönem var.
7.Selma
1965’te Alabama’nın Selma kentinde, rahip Martin Luther King önderliğinde başlayan eşitlik mücadelesinde siyahlar 3 ay boyunca sokaklara dökülür ve Montgomery kentine kadar yürürler. Şiddetli bastırma çabalarına rağmen hak talebi karşılığını bulacaktır.
8.Django Unchained
Bir köle olan Django, eski efendisini ölü ya da diri ele geçirmek isteyen Schultz ile anlaşmaya varır ve özgürlüğü karşısında Brittle kardeşleri kendisine getirir. Ardından Schultz ve Django beraber Güney’in en çok aranan suçlularının peşine düşerler…
9.Die Welle
Öğrencilerinin ilgisizliği üzerine bir deney yapmaya karar veren Rainer Wegner, öğrencilerinden kendisini liderleri olarak kabul etmelerini ister. “Disiplin aracılığıyla güç” sloganını seçer ve gizli bir işaretle iletişim kuran bu gruba “The Wave” adını verir. Grup ise giderek kontrolden çıkar.