Kamuoyu Açıklaması

Harmony Projesi ile ilgili sosyal medyada dolaşan, gerçeklerden uzak, yanıltıcı ve algı oluşturmaya yönelik bazı paylaşımlar nedeniyle kendimizi sizlere bir kez daha anlatmak ve söz konusu yanlış algıyı düzeltmek istiyoruz.
“Yabancı Damat” Projemiz Yok

“Harmony Projesi" ile ilgili sosyal medyada dolanan ve gerçeklerden uzak, yanıltıcı ve algı oluşturmaya yönelik birtakım paylaşımlar nedeniyle kendimizi sizlere bir kez daha anlatmak istedik.

Harmony Projesi olarak bizler, birbirinden farklı kültürel kimlikler taşıyan insanların bir araya geldiği, yine birbirinden farklı insanların uyum içinde yaşaması için etkinlikler, sosyal sorumluluk projeleri düzenleyen bir sivil toplum kuruluşuyuz. Haberlerde ve sosyal medyada iddia edildiği gibi herhangi bir kamu kurumundan destek almıyoruz ve gönüllü bir birliktelikle Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu’nun bir programı olarak hareket ediyoruz. Sığınmacıların, mültecilerin, yabancıların topluma adapte olmaları, entegrasyon süreçlerinin pozitif bir şekilde sağlanması, haklarında oluşan yanlış algıların düzeltilmesi ve Türkiye’mizin çıkarları kapsamında sığınmacılar özelinde dezenformasyonla mücadele etmek için faaliyetler düzenlemekteyiz.

“Türk Gelin, Yabancı Damat” bir insan hikayesinin konuşulduğu bölüm ismidir.

Haberlere konu olan “Türk Gelin, Yabancı Damat” ise projemizin “Şehre Gelen Yabancı” programı kapsamında düzenlenmiş bir etkinliktir. Göçmenler, sığınmacılar, yabancılar hakkında konuşuyoruz ancak onlarla pek konuşmuyoruz. Bizler, her birinin farklı hikayesi olduğunu bildiğimiz bu insanların da yaşadıklarını dinlemek için "Şehre Gelen Yabancı" programında buluşuyor ve onları dinliyoruz. Programa konuk ettiğimiz insanların hikayelerini dinlerken hem hüzünleniyor hem de eğlendiğimiz anlar yaşıyoruz.

“Şehre Gelen Yabancı” programının her bölümünde farklı bir hikaye dinlediğimizden, her birine farklı bir başlık veriyoruz. Bu bölümlerden bir tanesinde de sosyal medyada farklı kültürlerin bir araya gelmesi ve dil öğrenimiyle ilgili içerikler üreten, çokkültürlülüğün somut bir örneği olduğunu düşündüğümüz Helin Aslan ve Necmettin Aslan çiftini ağırladık. Helin Aslan Türk vatandaşı, Necmettin Aslan ise yabancı kökenli olduğu için halk arasında da yaygın olarak kullanılan "yabancı damat" kavramını bu bölümün ismi olarak belirledik.

Başka programlarımızda yemek, sağlık, seyahat gibi birbirinden farklı konular konuşacağız ve her birine özgün başlıklar vereceğiz. Bizleri daha iyi tanımak için programlarımızı takipte kalın ve gelin birlikte farklı kültürleri tanıyalım…