Belgesel Hakkında
Ödüller
Harmony Gösterimleri
İzleyici Yorumları
Röportajlar
Belgeselin Etkisi
Yanlış Algılar

Belgeselin Hikayesi

For Sama belgeseli, savaşı bir kadının gözünden bize gösteriyor.


Waad Al-Kateab, Suriye’nin Halep şehrinde halk ayaklanmasının başlangıcına, savaşa ve kuşatmaya 5 yıl boyunca şahitlik ediyor. Bu süreçte aşık oluyor, kızı Sama’yı dünyaya getiriyor, çok sevdiği şehri Halep'te ve kurdukları sahra hastanesinde gerçek bir mücadele veriyor.


Yönetmen beş sene süresince çektiği 300 saati aşkın görüntüden oluşturduğu belgesel ile yaşadığı her şeyi kızı Sama'ya, onunla birlikte de bize anlatıyor.

For Sama Belgeselinin Fragmanı

BAFTA Ödül Töreninden
100'den Fazla Ödül
Yayınlandığı 2019 yılından beri For Sama belgeseli 56 festivalde 100'den fazla ödül kazandı. İngiltere'nin en prestijli ödüllerinden BAFTA'da 4 dalda aday gösterildi ve En İyi Belgesel Ödülü'nün sahibi oldu. Belgeselin aynı zamanda Oscar Adaylığı da bulunuyor.

BAFTA ödül törenine kızı Sama ile beraber katılan Waad Al-Kateab Suriye'deki insani krize dikkat çeken bir konuşma yaptı. Törende izleyiciler arasında bulunan sinema dünyasının tanınmış simalarından Robert De Niro, Margot Robbie ve Joaquin Phoenix gibi pek çok ünlü isim ödülü ayakta alkışladı.


100'den Fazla Ödül
Yayınlandığı 2019 yılından beri For Sama belgeseli 56 festivalde 100'den fazla ödül kazandı. İngiltere'nin en prestijli ödüllerinden BAFTA'da 4 dalda aday gösterildi ve En İyi Belgesel Ödülü'nün sahibi oldu. Belgeselin aynı zamanda Oscar Adaylığı da bulunuyor.

BAFTA ödül törenine kızı Sama ile beraber katılan Waad Al-Kateab Suriye'deki insani krize dikkat çeken bir konuşma yaptı. Törende izleyiciler arasında bulunan sinema dünyasının tanınmış simalarından Robert De Niro, Margot Robbie ve Joaquin Phoenix gibi pek çok ünlü isim ödülü ayakta alkışladı.

BAFTA Ödül Töreninden

Harmony Sineması 'For Sama' Gösterimleri

Neden Yapıyoruz?

Türkiye’de son zamanlarda göçmen ve mültecilere yönelik dezenformasyon ve ayrımcı yaklaşımlar artmaktadır. Biz inanıyoruz ki insanların gerçekler ile bağlantı kurmasını sağlamak bu sorunu azaltmadaki en etkili yöntemlerden biri. 2011’den itibaren Suriye’nin Halep şehrinde yaşananları gözler önüne seren ‘For Sama’ belgeselinin gösterimi, insanların yaşananları daha iyi bir şekilde görmelerini ve algılamalarını sağlamaktadır.


Bu amaca yönelik olarak For Sama belgeselini olabildiğince çok kişi ile buluşturmak için 'Harmony Sineması' başlığıyla herkesin katılımına açık belgesel gösterimleri düzenliyoruz.

Bugüne Kadar Neler Yaptık?

İstanbul'da gerçekleştirdiğimiz 2 halka açık gösterimde sivil toplum temsilcilerini de içeren 600’ün üzerinde kişiyi ağırladık.


Üniversite kulüp temsilcilerine yönelik gerçekleştirdiğimiz özel gösterim ve proje tanıtımının ardından Harmony Sineması üniversite gösterimlerine başladık. Farklı öğrenci kulüplerinin iş birliği ile İstanbul'da 4 üniversitede For Sama belgesel gösterimi düzenledik.


Gösterim öncesi/sonrasında yaptığımız röportajlar ve anket çalışmaları ile görsel imajlar ve gerçek hikayelerin insanların algılarını nasıl değiştirdiğine şahit olduk.

Neler Yapmayı Planlıyoruz?

Harmony programının lansmanının da yapılacağı For Sama Türkiye Gösterimi T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleri ile Taksim Atlas 1948 Sineması'nda gerçekleşecek. Medyadan tanınmış isimler, siyasetçiler, STK mensupları ve göç alanında çalışan pek çok kişinin katılımıyla düzenlenecek gösterimin ardından belgeselin yönetmeni ile bir söyleşi gerçekleştireceğiz.


Lansmanın ardından İstanbul dışı gösterimlere başlayarak 30 büyükşehirde belgesel gösterimi gerçekleştirmeyi ve bu gösterimlerde 2000 kişiyi belgesel ile buluşturmayı hedefliyoruz.

İzleyenler Ne Dedi?
 • En başından beri Suriyelilerin mücadelesini desteklemeye çalışıyordum. Ama bu filmin bu kadar etkileyici olduğunu düşünmemiştim. Onlar için her şeyi yapmaya hazırım.
 • İnsanlıktan iğrendim. Tüm kalbimle hiç kimsenin bu acıyı yaşamaması gerektiğini ve kimsenin bunu yapmaya hakkı olmadığını hissettim.
 • Şu ana kadar, Suriyeliler hakkında aşırı derecede hassastım. Bu film inanılmaz bir empati geliştirdi. Yeni hayatımın ilk günü.
 • Burası hepimizin ülkesi. Sizi kötü hissettirdiysek özür dileriz. Keşke siz bunları anlatmak zorunda kalmadan anlasabilseydik.
Gösterim Sonrası Röportajlar
Gerçekleştirdiğimiz gösterim öncesi ve sonrasında katılımcılar ile röportajlar gerçekleştirip Suriye krizi hakkında bildiklerini ve belgesele dair düşüncelerini sorduk.
Gösterim Sonrası Anket Sonuçları
“Suriyeliler ülkelerini savunmak yerine kaçtılar”
Yapılan ankette izleyicilerin bu ifadeye katılma oranları %40 azaldı.

“Türkiye Suriyelileri asla kabul etmemeliydi.”
Yapılan ankette izleyicilerin bu ifadeye katılma oranları %25 azaldı.
“Suriyeliler ülkelerine geri gönderilmeli.”
Yapılan ankette izleyicilerin bu ifadeye katılma oranları %35 azaldı.
'For Sama' Yanlış Algıları Değiştiriyor
‘For Sama’ belgeseli toplumda yer alan Suriyeli sığınmacılar ve göçmenlere dair yanlış algıları değiştirmek için 4 ana fikir barındırıyor.
 • Suriyeliler Vatanları İçin Savaştı
  Suriyeli sığınmacılar ile ilgili en büyük eleştiri ve yanlış bilgi onların savaşmaksızın ülkelerini terk ettikleri iddiasıdır. Ancak, bu tamamen yanlış. ‘For Sama’ belgeseli Suriyelilerin kendi canları ve çocuklarının canlarının pahasına son ana kadar mücadele ettiklerini gözler önüne seriyor.
 • Suriye Krizinin Gerçeklerinin Açıklanması
  Toplumdaki bilgi eksikliği ve medyadaki yanlış haberler yüzünden Türkiye’deki pek çok insan Suriye'deki krizin gerçek boyutlarını anlamakta zorluk çekiyor. İzleyiciler bu belgeselin ardından Suriye krizinin yaşattıklarını fark edip insanların bu krizden fiziksel ve psikolojik olarak ne kadar etkilendiklerini daha iyi algılayabilmektedir.
 • Suriyeliler Ülkelerini Terk Etmek İstemedi
  Savaş gerçekliğinin yanı sıra belgesel, insanların ülkelerini terk etmek istemediğini ortaya koyuyor. Türkiye’de yaygın kanılardan bazıları Suriye halkının ülkelerinden ayrılmasının keyfi bir durum olduğu yönünde. Bu belgesel pek çok kişinin bir ölüm kalım durumunda ülkelerini bırakmak zorunda olduğunu işaret ediyor.
 • Belgesel Savaş Suçlarını Görünür Kılıyor
  ‘For Sama’ belgeseli, savaş suçlarının en önemli kanıtlarından biri. Hastanelerin bombalanması ve sivillere yönelik saldırılar filmde açık bir şekilde gözler önüne seriliyor. Bu yüzden belgesel savaş suçlarını ispatlayan etkili kanıtlardan biri konumunda.