Ev Sahipleri ve Misafirler
“Üç göç, bir yangın yerini tutar.” Türk Atasözü
Göçler, özellikle de büyük göçler, hem göç eden hem de göçü kabul eden toplum için büyük ve yönetilmesi zor olaylardır. Günlük hayattan bir örnekle ev sahibi toplulukların tarafında manzara biraz da şöyledir: Bir eve yeni bir çocuk geldiğinde aile düzeniniz değişir, kadının rolü, erkeğin rolü, oturma düzeni, odaların şekli, gezme eğlenme konseptiniz, yediğiniz yemek bile, her şey değişir. Kendi içinizden, kendinizden bile olsa hayatınız yeni gelen insanlarla değişir.
Toplumsal olaylarda -özellikle göçte- yaşanan sıkıntılar bu yüzden çok anlaşılabilirdir.